neděle 28. června 2009

Dlouhodobé přijímání šťastného okamžiku v zóně REMIX

DOMORADICE

V neudržovaném areálu rokokového zámečku na Domoradicích u Vysokého Mýta se usadil fotograf a publicista Zdeněk Sokol, který kolem sebe soustřeďuje lidi smýšlející podobně jako on. Vyrůstá zde společenství myšlenkově svobodných a postupně i na vnějším světě ekonomicky nezávislých lidí. Řídí se přitom svým přesvědčením o možnosti života v souladu s přírodou,svým okolím i svědomím.

Komunita by měla tvořit soběstačný celek. Lidé v ní si sami pěstují základní potraviny, věnují se řemeslným činnostem,duchovnímu rozvoji, postupně si v areálu rekonstruují obydlí, budovy řemesel, divadlo vzniknout by tu měla i alternativní školka Waldorfského typu. Také zde budou mít i své vlastní zdroje alternativní energie. Živou součástí života by měly být workshopy, meditace a kreativní seberealizace, výměnné a ozdravné pobyty. . "Je to místo plné energie pro lidi, kteří se neztotožnili a nespokojili s tím, v čem a jak žijí. Pro ty, kteří hledají tu správnou cestu, cítí, že jim současná společnost nedokáže poskytnout to, aby mohli žít jak sami chtějí. Místo pro lidi kteří si uvědomují že žijí tady a teď a nechtějí odpovědnost za svůj život nechávat na někom jiném nebo na jindy.

Jak byste Vy sám pojmenoval to, co se v Domoradickém zámečku postupně rodí?

"Snažíme se tu paradoxně nastartovat něco, co by mělo být přirozené. Život na místě, kde lidé mají k sobě blízko, pomáhají si, jeden podporuje druhého.V první řadě zde vzniká městečko kde žijí dobří sousedé . Je to o pocitu vzájemné sounáležitosti, sounáležitosti s přírodou, o duchovním rozvoji, o svobodě myšlení bez omezení. Těžko se to dá vyjádřit v několika větách. Snad jednoduše: koncentrovat alternativní myšlení na jedno místo."

Publicista Vlastimil Marek o nás napsal : „Zóna nabízí přesně to, po čem volají politici, bankéři i ekonomové: vizi. A už teď může být a je ostrůvkem pozitivní deviace (protože je stále zřejmější, že to, co je zatím normální, vůbec normální, tedy přírodě, krajině a člověku prospěšné, normální není). A už v blízké budoucnosti, až bude skutečně hůř, může být modelovým vzorem řešení.“

Je známo, že podobné projekty vznikají v zahraničí a některá tato komunitní společenství fungují již delší dobu.

"Ano. Avšak většinou mají nějaké dogmatické vedení, přísný řád. Jsou jednostranně zaměřené. Některé jsou spojeny s konkrétní vírou nebo životní filosofií, ale o to se tady nesnažíme. My chceme otevřeným přístupem vybírat z různých směrů to, co je pro nás podle našeho vlastního názoru nejlepší, co nám bude vyhovovat, co je pro nás nejpřirozenější.Je to nekonečný proces hledání .. právě proto Remix, vyvíjíme se po etapách, na konci každé se poučíme z té předchozí, vyhodnotíme co se osvědčilo a dodáme nové nápady a podněty , a tak stále dokola . Každý zde může hledat tu svoji cestu, vnést svůj pohled na svět a obohatit jím ostatní. Jde o cestu hledání a společnou harmonii. Je tu zóna, kterou proplouvá energie a ta nějakým způsobem obohacuje nás i ostatní".

Zaujal nás tzv. LET-systém. Mohl byste čtenářům Trsu vysvětlit jeho podstatu?

LETS je alternativní ekonomický (resp. obchodní) systém, který má za cíl napomoci místnímu obchodování. Tvoří ho skupina lidí, kteří k obchodování mezi sebou nepoužívají normální měnu (např. koruny), ale měnu vlastní, takovou, kterou si sami vytvořili.


Kromě čistě ekonomických výhod, které může LETS lidem přinést, bývají také často zdůrazňovány psychologické či sociologické aspekty: díky LETS poznávají lidé nové přátele, více se začleňují do místní společnosti,...

Více na : http://lets.ecn.cz

Čerpáme inspiraci ze zahraničí, kde již tento systém úspěšně funguje.

Přeci jen nějaké investice v podobě hotových peněz asi budou potřeba.

Právě proto, že základem každého smysluplného tvoření jsou lidé, pevně věřím, že se nám ZonuRemix podaří oživit zde, v tomto nádherném a dobrými lidmi osídleném kraji. Když se přidá dostatečný počet nadšených „ Nových osadníků“ určitě se i bez problémů dá dohromady potřebný obnos, který je nutný pro zdárný rozjezd projektu.

ZónaRemix je registrované občanské sdružení lidí s touhou po životě, který je baví a naplňuje a přitom není v rozporu s myšlenkou trvale udržitelného života na Zemi. ZónuRemix chápou její zakladatelé jako místo pro smysluplnou spolupráci nejrůznějších životních filosofií, profesí, schopností. Zajímají je společenské, ekonomické a duchovní přístupy, které odpovídají současným lidským vývojovým potřebám a živě reagují na globální společenské dění. Chtějí prakticky využívat alternativní energetické řešení, permakulturní principy v hospodaření s půdou, přírodní materiály při rekonstrukcích, ekonomické modely založené na spolupráci a sdílení. ZónaRemix je živou laboratoří pro hledání a realizaci nových alternativních způsobů života.

Nejbližší akcí v Zoně Remix, kde se návštěvníci mohou seznámit s budoucí podobou našeho „Městečka budoucnosti.“ je výstava urbanistických studií studentů ústavu navrhování 6 FA VUT v Brně s názvem : zona~/studremix. Takže jste srdečně zváni na nejen vernisáž dne 27. 6. 2009 od 18:00 hod.


Více se dozvíte na www.zonaremix.cz

Andrea Štolbová


TRS - 25.6.2008